Het Grammofoonmuseum | van wasrol tot vinyl.
De Nieuwe Revu publiceerde deze week interviews met vier platenbazen en vroeg ze onder de subtitel ‘De LP Is Here To Stay’ naar de waarde van het zwarte goud. Dat de LP terug is dat weten we ondertussen allemaal. Deze prachtige geluidsdrager is niet alleen meer nostalgie maar zeker ook van deze tijd. Maar wil je nog even terug naar de dagen van de wasrollen, Edison’s Diamond Disk, His Masters Voice en de lange en rijke geschiedenis van het huidige vinyl? Dan ben je bij het Grammofoonmuseum in Nieuwleusen aan het juiste adres.
Grammofoonmuseum Nieuwleusen
Het grammofoonmuseum bezit een omvangrijke collectie grammofoons maar ook heel veel grammofoonplaten, verschillende bandrecorders, jukeboxen en microfoons.
Geschiedenis grammofoons
Het begon allemaal bij de uitvinding van de fonograaf in 1877. De collectie van het museum beslaat een eeuw en gaat tot en met de jaren ’80 van de 20e eeuw. Toen begon de modernisering, welke bestond uit de grammofoons, de bandrecorder en de cassetterecorder. De eerste grammofoons hadden een soort trechtervormige hoorn, een soort toeter. Na verloop van tijd werden deze toeters steeds fraaier. Rond 1915 keerde deze trend en werden ze steeds meer ingebouwd in vaak kleine meubels. Ook kwamen er koffergrammofoons, zo waren ze makkelijk mee te nemen. De grammofoons werkten voornamelijk met veermotoren, later ook met eletromotoren. In 1925 kwam de elektrische opname met microfoons en versterkers, toen kwamen er ook elektronische grammofoons in gebruik.


Collectie
In het museum staat een groot aantal fonografen en akoestische grammofoons. Er is een meer dan twee meter hoge jukebox met wasrollen uit 1908 aanwezig en ook de kleinste reisgrammofoon is te bezichtigen in dit museum. Het Grammofoonmuseum heeft daarnaast een collectie van grammofoonplaten. Dit zijn ongeveer 10.000 78-toerenplaten en een groot aantal singeltjes en elpees. In het museum is ook een vitrine met allerlei soorten microfoons te bezichtigen, van kleine eenvoudige modellen tot grote studio exemplaren. Men had dit nodig om alles op te nemen, ze werden dus ook in veel variaties en modellen op de markt gebracht.
Bron: Museum TV
Reserveren
De planning is dat de collectie in het voorjaar van 2022 te bewonderen is in ’t Olde Gemientehuus in Nieuwleusen. Mocht je voor die tijd het museum willen bezoeken, ga dan om teleurstelling te voorkomen niet op de bonnefooi.
Maandag t/m zaterdag 10.00-17.00 uur minimaal 5 personen. Woensdag geen minimumaantal personen.
Je moet wel altijd minimaal één dag van tevoren reserveren. Reserveren kan via het contactformulier op.
In editie 24 van Dé Blueskrant lees je een uitgebried interview met conservator en eigenaar Jelle Bos en zijn rechterhand Gerard Oortwijn

Pick-up Points | Dé Blueskrant
Ook Dé Blueskrant heeft een zwak voor het zwarte goud, één van de redenen waarom Dé Blueskrant ook te GRATIS te verkrijgen is bij de beste vinylzaken in Nederland. Hieronder vind je alle mooie platenwinkels met een Dé Blueskrant pick-up point.
Weet jij nog mooie pick-up points voor ons? Laat het weten. info@deblueskrant.nl
Recordfriend – Amsterdam
City Records – Amsterdam
Back Beat Records – Amsterdam
Discostars Recordstore – Amsterdam
Second Life Music – Amsterdam
Platenhuis het Oor – Hilversum
Round & Around – Almere
Uptown Records – Hoorn
Pop-Eye/Velvet Music – Alkmaar
Mono’s Muziekhandel – Heemskerk
Rainbow’s End Records|CD – Haarlem

Juicy Records – Haarlem
VelvetMusic – Leiden
Plato – Leiden
Vinyl Grove – Den Haag
HD Records – Scheveningen
Free Music – Gouda
Rock Mania Records – Gouda
Plaatboef – Rotterdam
Bier & Vinyl – Schiedam
Second Spin – Hoek van Holland
De Vinyl Garage – Oud-Beijerland
Get Back Music – Dordrecht
Velvet Music – Dordrecht
De Plaatboef – Utrecht
Plato – Utrecht
Velvet Music – Amersfoort
Moledog – Amersfoort
Triple J Records – Tiel
De Platenlounge – Zierikzee
Ray’s Boutique – Vlissingen
De Waterput – Bergen op Zoom
Retro vinyl & Vintage – Bergen op Zoom
Roots Mail Music – Breda
Velvet Music – Breda
Kay’s Odyssey – Wagenberg
Diggers Records – Tilburg
Sounds – Tilburg
De Langspeelplaat – ’s-Hertogenbosch
St. de Langspeelplaat – Vught
CD & Platenzaak Wil’m – Veghel
Ray Elpee – Eindhoven
Bob’s Vinyl – Aarle-Rixtel
Music Machine – Sittard
Kinsum Record Store – Maastricht
Satisfaction Records – Heerlen
Let the Record Play – Kerkrade
Kroese – Nijmegen
Kroese – Arnhem
Waaghals – Arnhem
Wim´s Muziekkelder – Doetinchem
Vinyl Fabriek – Terborg
Walk In – Zutphen
Plato Apeldoorn – Apeldoorn
Planet of Sound – Enschede
Popeye – Hengelo [ov]
Vinyl Paradijs – Geesteren
Music & More – Coevorden
Muziekhoekje – De Krim
Records on Vinyl – Emmen
Variaworld – Deventer
Bep Dylan – Deventer
Plato – Deventer
Walk In – Deventer